Novice

Kaj je pritegnilo dražbo ta teden: darilo Klimta, malega princa in šokantnega gola

Na prihajajoči dražbi, ki bo potekala med dražbenimi hišami Dorotheum, Artcurial in Sotheby's, bodo med drugim predstavljene tri sklope z nekritično zgodovino. Zanimiv dar Gustava Klimta, dotikajoča se risba malega princa in enega očarljivega, a škandalnega »akta« - kaj je privlačnost teh zakladov in kakšna je izhodiščna cena?

Ogrlica - dar Klimta

Kje: Dorotheum, Dunaj, 13. junij 2016
Dražba: Art Nouveau, umetnost in obrti XX. Stoletja
Ocena: 60 - 80 tisoč evrov

Opis: srebrna ogrlica iz leta 1906, ki jo je oblikoval nihče drug kot Koloman Moser, ustvarjen na dunajskih delavnicah. Dolžina pribora približno 70 cm je bila namenjena za montažo sklopke.
Kaj je spletka: avstrijski umetnik Gustav Klimt je predstavil to nakit svoji muzi in svoji ljubljeni Emiliji Flege. Znano je, da ji je v življenju predstavil vsaj ducat nakita. Floge je imel tesne stike z dunajskimi delavnicami, na primer njen modni salon so krasili Josef Hoffman in Koloman Moser.

Emilia Fløge pri sedemnajstih letih Gustav Klimt1891

Risba de Saint-Exupery

Kje: Artcurial, Pariz, 31. maj 2016
Dražba: knjige in rokopisi
Ocena: 50 - 60 tisoč evrovOriginalna akvarelna ilustracija Antoine de Saint-Exupery. Foto: ArtcurialOpis: Risba Antoina de Saint-Exupéryja za njegov najbolj znani roman Mali princ. Oker, akvarelAkvarel (iz italijanskega. "Aquarello") je dobro znana tehnika risanja z barvami na vodni osnovi, izumljena v III. na Kitajskem. Barve z vodno barvo postanejo prozorne po raztapljanju v vodi, zato je slika na zrnatem papirju zračna in tanka. Za razliko od oljnih slik, akvareli nimajo teksturnih potez. okoli slik. Antoine de Saint-Exupery je delo delal leta 1942 v New Yorku, leto dni kasneje pa je videl svetlobo. Domneva se, da je bil prototip malega princa sin filozofa Charlesa de Koninka. Ko je bila knjiga objavljena, je avtor predal rokopis in skice svoji punci Sylvii Hamilton; zdaj so v knjižnici in muzeju Morgan v New Yorku. Risba na dražbi prikazuje malega princa, ki se sprehaja po sipinah. To je ilustracija odlomka iz poglavja XXVI:
»Tisto noč nisem opazil, kako je odšel. Tiho je izginil. Ko sem ga končno ujel, je naredil hiter, odločen korak.
»Oh, to si ti ...« je rekel samo.
In vzel mi je roko. Toda nekaj ga je motilo.
Tiho sem.
Vidiš ... to je zelo daleč. Moje telo je pretežko. Ne morem je vzeti.
Tiho sem.
Tiho sem.
Izgubil je malo duha. Ampak še vedno si prizadeval:
Tiho sem.
- Pomisli kako smešno! Imeli boste petsto milijonov zvonov, in jaz bom imel petsto milijonov izvirov ... "

Škandalozna slika Gervaisa

Kje: Sotheby's, London, 25. maj 2016
Dražba: Evropska slika XIX. Stoletja
Ocena: 510 - 760 tisoč evrovGervais je navdihnila pesem Alfreda de Musseta, a je junake prenesel v moderni Pariz. Foto: Sotheby'sDescription: avtorjeva replika Henrija Gervaisove slike „Rolla“ (ok. 1884); olje na platnu, 86 × 108,5 cm; zasebna zbirkaKakšna je spletka: izvirnik slike "Rolla" (sedaj v muzeju Orsay) je 26-letnemu Henriju Gervaisu prinesel velik uspeh, postal je njegovo najbolj znano delo in ikona francoske umetnosti 19. stoletja. Platno je bilo umaknjeno iz Salona leta 1878 "zaradi nemorala". Tri mesece je bil javno razstavljen v galeriji pariškega trgovca, kjer se je vrsto ljudi, ki so želeli videti, »raztegnilo vse do Opere«. Avtorjeva kopija, najverjetneje, je bila napisana po nalogu določenega zbiratelja, ki se je želel pridružiti škandalu.
Gervais je navdihnila eponimna pesem Alfreda de Musseta leta 1833. Njen junak, meščan iz bogate družine Jacquesa Rolle, se je odločil, da bo zadnjo noč preživel s kurtizanko Marion, potem ko je zapravil svoje bogastvo v užitkih. Slika prikazuje jutro naslednjega dne: moški se je za trenutek ustavil pred samomorom, ko je skočil skozi okno.Absint (v kavarni) Edgar Degas1873, 92 × 68.5 cmTelo Marion, ki ga je umetnica napisala od igralke Ellen André, ki je bila model Renoirja, Maneta in Degasa (na primer jo lahko vidite na sliki Degas “Absinthe”). Vendar pa je Gervais na zahtevo modela prikazal kurtizano z obrazom druge ženske, po uradnih spletnih straneh Dorotheuma, Artcurial in Sotheby's ter artdaily.com